Akupunktura – metoda starożytna w odniesieniu do współczesnych wyzwań

Akupunktura jest to metoda znana na świecie od dobrych kilku tysięcy lat. Jej popularność, nieustanne stosowanie jest ewidentnym dowodem na skuteczność i zasadność działania…

Akupunktura-Harmony-Clinic

„Często lepiej wiedzieć, dlaczego coś jest prawdziwe, niż mieć dowód na to, że jest prawdziwe.”

A. Zee

Akupunktura jest to metoda znana na świecie od dobrych kilku tysięcy lat. Jej popularność, nieustanne stosowanie jest ewidentnym dowodem na skuteczność i zasadność działania, nawet w dzisiejszych zmienionych warunkach życia na Ziemi.

Akupunktura wywodzi się z systemu tradycyjnej medycyny chińskiej, na którą składają się również, diagnostyka, dietetyka, ziołolecznictwo. Człowiek zwracający się do specjalisty z zakresu TMCH może liczyć na spojrzenie integracyjne, może się spodziewać szczegółowego wywiadu dotyczącego samopoczucia, nawyków, odczuć pozornie wykraczających poza problem z którym się zgłasza.

Akupunktura opiera się na koncepcie meridianów, kanałów energetycznych ułożonych wewnątrz, na powierzchni i nawet poza ciałem człowieka. Meridiany  to niestrukturalne trasy przepływu energii, którą możemy porównać do medium zasilającego daną funkcję. Tak jak układ krwionośny, w rozumieniu zachodnim, może nam przysporzyć problemów zdrowotnych poprzez swoją niedrożność, zastoje, nadmierny przepływ, tak porównywalnie, nadmiar i zastój  przepływu energii życiowej w meridianach powoduje nasze problemy zdrowotne.  Meridany nie są związane bezpośrednio z organami, ale bardziej z ich funkcjami życiowymi, dlatego np. medridian nerek nie ogranicza swojej roli do funkcji nerek z zachodniej anatomii. Nerki w medycynie chińskiej zarządzają między innymi procesami narodzin, wzrostu, rozwoju, rozmnażania. Cały system medycyny chińskiej dba o to, żeby organizm doprowadzić do jak najlepszej, płynnej równowagi objawiającej się zdrowiem fizycznym, kondycją, dobrym samopoczuciem psychicznym, dobrym nastrojem, sprawnością umysłową, utrzymaniem naturalnej dynamiki przemian związanej z upływem czasu, poczuciem sensu i zadowolenia w życiu. Tak, właśnie poza sprawnie działającą maszynerią naszego organizmu  ważne są inne aspekty, o których się bardzo zapomina, a w naszym zabieganym świecie zaczynają coraz wcześniej szwankować. 

Czego możemy się spodziewać po akupunkturze? Za pomocą igły w ręku specjalisty możemy zniwelować braki, zastoje i nadmiary w przepływach energii, a tym samym uruchomić zdrowienie i powrót do lepszej kondycji.

Akupunktura jest stosowana w różnych koncepcjach, stosuje się przeróżne techniki, wiele rodzajów igieł, łączącym elementem jest praca na mieridianach w określonych aktywnych punkach. Ten punkt wspólny jest też podstawowym rozróżnieniem akupunktury od fizjoterapeutycznego suchoigłowania. Dla bezpieczeństwa pacjenta stosujemy sterylne jednorazowe igły, które rzadko powodują pojawienie się nawet kropli krwi. Metoda jest bezpieczna, stosowana u dorosłych i dzieci. Poza okresowym odczuwaniem miejsca po nakłuciu, prawidłowo wykonana terapia nie ma skutków ubocznych. Akupunktura najlepsze rezultaty przynosi w serii od 9 do 13 spotkań. Wielokrotnie już po pierwszym zabiegu pacjent odczuwa pozytywna różnicę.

Z jakimi schorzeniami można się udać do akupunkturzysty? W zasadzie nie ma ograniczeń. Zgodnie z koncepcją, akupunktura wprowadza równowagę,  uruchamia zdrowienie i uwalnia od bólu:

  • w problemach ortopedycznych- np.  w bólach karku, kręgosłupa, po urazach;
  • w problemach gastrycznych – bóle, nadwrażliwe jelita, wrzodziejące jelita;
  • w problemach ukł. krążenia- nadciśnienie, palpitacje, po udarze;
  • w problemach ukł. moczowego- nietrzymanie moczu, kamica, zapalenia;
  • w problemach menstruacyjnych, bezpłodności, endometriozie, menopauzie;
  • w problemach ukł. oddechowego, astmie;
  • w problemach z cerą; w trądziku;
  • w podniesieniu odporności organizmu;
  • w nerwicach, depresjach;
  • w zabiegach anti aging – akupunktura kosmetologiczna.

Najczęstszymi pacjentami w gabinecie akupunkturzysty są ludzie świadomi swojego organizmu, szanujący prawa natury, lub osoby, którym zachodnie podejście nie przyniosło ulgi. Akupunktura daje szanse, może warto wypróbować?

Autor: Anna Tubicz
Terapeutka holistyczna