Klawiterapia w Harmony Clinic

Metoda klawiterapii polega na wzbudzaniu utraconego przewodnictwa nerwowego poprzez ucisk „chorego” miejsca specjalistycznym narzędziem zwanym „klawikiem” (łac. clavus)…

Klawiterapia-Harmony-Clinic

Metoda klawiterapii polega na wzbudzaniu utraconego przewodnictwa nerwowego poprzez ucisk „chorego” miejsca specjalistycznym narzędziem zwanym „klawikiem” (łac. clavus), które w swym kształcie i wyglądzie przypomina gwóźdź. Klawiki wykonane są ze stali chirurgicznej zaprojektowanej i obrobionej laserowo tak, by narzędzie pomimo pewnej ostrości nie naruszało ciągłości naskórka pacjenta. Wspomniane zaostrzenie klawika spełnia funkcję stymulującą impuls nerwowy, który dociera do kluczowych struktur układu nerwowego. Wykorzystujemy w tym celu tylko naturalne człowiekowi mechanizmy (w postaci własnych neurochemicznych przekaźników sterujacych czynnikami molekularnymi) bez stosowania wspomagaczy w postaci chemii jak to ma miejsce w tradycyjnej farmakologii.
Proces rehabilitacji neurofizjologicznej jest kompozycją precyzyjnych algorytmów rozmieszczonych na ciele człowieka, zaprojektowanych pod dane schorzenie. Sama rehabilitacja neurofizjologiczna uzupełniana jest o tradycyjną rehabilitację ruchową oraz profilaktykę psychofizjologiczną (psychoterapię i odpowiednio dobraną dietę). Wszystkie wspomniane kuracje stanowią nierozłączną całość Klawiterapii, wzmacniając odbudowę utraconego przewodnictwa nerwowego i stanowiąc klucz do sprawnego i skutecznego powrotu do zdrowia.

Neurologia

Najczęstszym schorzeniem z jakim pacjenci zgłaszają się na klawiterapie jest rwa kulszowa. Leży ona u pogranicza ortopedii oraz neurologii w związku z czym pacjenci odsyłani są naprzemiennie do lekarzy specjalistów z powyzszych dziedzin. My w Klawiterapii traktujemy to zaburzenie bardzo holistyczne czyli calosciowo. Pracujemy wtedy na osi kręgosłupa szczególnie na poziomie przepukliny uciskającej wyjście korzenia nerwowego z rdzenia kręgowego. Ponadto działamy na przestrzeni pośladka i bardzo często kończyny dolnej do której dobiegają bolesne mrowienie i parestezje. Będąc na jednym z zablokowanych punktów na przebiegu korzenia pacjenci bardzo często odczuwają całą ” drogę ” przepływu impulsu nerwowego. W Klawiterapii najważniejsze jest przywracanie przewodnictwa nerwowego- mięśniowego, gdyż mięsień nie potrafi działać bez odgórnej komendy układu nerwowego. Zmniejszamy również napięcie okolicznych mięśni oraz powięzi które często są bardzo bolesne

Onkologia

Do najczęstszych metod leczenia onkologicznego należą chemio, radioterapia lub usunięcia guza chirurgicznie. Pacjenci onkologiczni nie mogą korzystać z zabiegów elektrycznych zarówno w trakcie jak i po zakończonym leczeniu szpitalnym. Wielu pacjentów zgłasza się do nas z prośbą w zmniejszeniu tzn skutków ubocznych. Do najczęstszych należą zbliznowacenia po zabiegach chirurgicznych oraz ograniczenia ruchomości sąsiadujących stawów. Jakże cudownym doświadczeniem w mojej praktyce klawiterapii była pacjentka, która zgłosiła się do mnie z zaburzeniem słuchu w konsekwencji leczenia radioterapią. Po kilku zabiegach klawiterapii wybrała się do filharmonii. To był najlepszy sprawdzian naszego działania. Pacjentką kilkukrotnie zatykała zdrowe ucho i zamykała oczy. Wreszcie mogła w pełni korzystać z muzycznych doświadczeń, które tak bardzo kochała. Wtedy uświadomiłam sobie jak ważne jest zarówno pomoc w bezpośrednim procesie leczenia ale i przywrócenia komfortu życia – bez bólu bez ograniczeń.

Schorzenia psychogenne

W ostatnim roku szczególnie doświadczyłam wraz z moimi pacjentami działania klawiterapii przy schorzeniach o podłożu psychosomatycznym. Obecna sytuacja wprowadza w nasze życie bardzo wiele niepewności oraz stresu. Pracujemy wtedy klawikami na strefie tzn wstępnego odreagowania do których zaliczamy głowę oraz osie główne kregosłupa. Pacjenci, którzy regularnie uczęszczają na klawiterapie zauważyli i nawet podpytywali nas czy to możliwe że spokojniej przechodzą czas pandemii. Więcej rzeczy akceptują i patrzą z nadzieją w przyszłość. Tak właściwie to ta trudna sytuacja przypomniała mi od czego swoje badania i działania metodyczne rozpoczynał twórca Klawiterapii. Były to właśnie zaburzenia nastroju oraz lękowe.

Autor: Joanna Mrowiec
Fizjoterapeutka