W dzisiejszych czasach są dość częstą i trudną w leczeniu oraz terapii dolegliwością. Większość pacjentów borykających się z migrenami trafia do gabinetu fizjoterapeuty z już wprowadzoną farmakoterapią…
Migrenowe bóle głowy


W dzisiejszych czasach są dość częstą i trudną w leczeniu oraz terapii dolegliwością. Większość pacjentów borykających się z migrenami trafia do gabinetu fizjoterapeuty z już wprowadzoną farmakoterapią, która przynosi do pewnego stopnia ulgę, jednak nie leczy przyczyny pojawiających się bólów głowy.
Migrena to silny, połowiczy ból głowy, któremu towarzyszą takie objawy jak:
- światłowstręt,
- dźwiękowstręt,
- węchowstręt,
- mdłości,
- wymioty,
- zaburzenia widzenia oraz słyszenia,
- depresyjność.
Według Terapii Manualnej Rakowskiego w generowanie tego rodzaju dolegliwości udział biorą struktury połączenia:
- głowowo-szyjnego,
- stawu biodrowego,
- stawu skroniowo-żuchwowego,
- więzadła i stawy krzyżowo-biodrowe (najważniejsze i najbardziej zaskakujące dla pacjentów).
Zabiegi celowane na rejon miednicy i działania prowadzące do normalizacji stanu tkanek stawów krzyżowo-biodrowych okazują się kluczowe w terapii połowiczych bólów głowy, a nawet omdleń, zasłabnięć czy zawrotów głowy. Przy tego typu objawach nie wolno jednak pominąć diagnostyki lekarskiej, która wykluczy obecność choroby organicznej i da zielone światło do rozpoczęcia terapii.
W gabinecie pacjent dokładnie opisuje swoje dolegliwości związane z migrenowymi bólami głowy, tj. częstość ich występowania, dokładną lokalizację bólu, obecność objawów wegetatywnych. Precyzyjne określenie tych zmiennych pozwala terapeucie na włączenie lub wykluczenie z terapii rejonów, które mogłyby być odpowiedzialne za dany objaw. Po diagnostyce wprowadzane są odpowiednio dobrane do struktury bodźce zabiegowe, a jeśli pacjent przychodzi z aktywnym objawem – ich skuteczność natychmiast określana. Po zakończonym zabiegu pacjent jest dokładnie instruowany, w jaki sposób sam może włączyć się w proces terapeutyczny poprzez działania w domu i jak sobie radzić w razie ataku migreny.
Autor:
Radosław Łączkowiak